رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان 2023

رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان 2023

رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان 2023

در این مقاله رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ میلادی را بررسی خواهیم کرد. این مراکز تحصیلی و آموزشی از ایالات متحده و بیش از ۹۰ کشور دیگر جهان بر اساس ۱۳ شاخص رتبه‌ بندی شده‌اند که عملکرد پژوهشی دانشگاهی و شهرت جهانی و منطقه‌ای آن‌ها را می‌سنجد. دانشجویان می‌توانند از این رتبه‌ بندی برای انتخاب گزینه‌های آموزش عالی و تحقیق های علمی پژوهشی استفاده کنند. طبق جداول زیر دانشگاه ها تا رتبه ۳۰ معرفی شده اند.

 

رتبه بندی دانشگاه های جهان 2023
رتبه بندی دانشگاه های جهان 2023

دانشگاه های امریکایی در صدر فهرست برترین های ۲۰۲۳

براساس رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ دانشگاه های هاروارد، ماساچوست و استنفورد جایگاه های اول تا سوم را تسخیر کردند. وب سایت خبری www.usnews.com در مقاله ای ضمن معرفی ۲ هزار دانشگاه از سراسر جهان به ارزیابی کیفیت آموزشی مهم ترین دانشگاه های جهان پرداخت تا دانشجویان بین المللی با استناد به این گزارش و با انتخاب این دانشگاه ها آینده تحصیلی و شغلی خودشان را تضمین کنند. در ادامه خلاصه ای از تاریخچه تاسیس برترین مراکز آکادمیک جهان را بررسی خواهیم کرد.

دانشگاه هاروارد

طبق رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ دانشگاه هاروارد رتبه نخست را همچون سال های گذشته به خود اختصاص داد. دانشگاه هاروارد که در سال ۱۶۳۶ میلادی تأسیس شده، قدیمی‌ترین مؤسسه آموزش عالی در ایالات متحده است که اکثر دانشجویان آن در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می‌کنند و بیش از 20 درصد دانشجویان بین‌المللی هستند. هاروارد در شهرکمبریج، ایالت ماساچوست امریکا واقع شده است، اما دارای امکاناتی مانند دانشکده پزشکی هاروارد مستقر در شهر نزدیک بوستون است. این دانشگاه دارای بزرگترین موقوفه در بین مدارس دیگر در جهان است. تحقیقات هاروارد در طیف وسیعی از رشته ها در بیش از 100 مرکز انجام می شود.

 

رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان 2023
رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان 2023

دانشگاه ماساچوست

دانشگاه ماساچوست در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ حایز رتبه دوم شد. موسسه فناوری ماساچوست  در سال ۱۸۶۱ تأسیس شد، این دانشگاه در شهر کمبریج، ایالت ماساچوست امریکا و نزدیک به شهر بوستون واقع شده است. حدود ۱۱ هزار دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند که تقریباً ۶۰ درصد آنها در مقطع کارشناسی ارشد هستند. MIT شامل پنج مدرسه است: معماری و برنامه ریزی. مهندسی؛ علوم انسانی، هنر و علوم اجتماعی؛ مدیریت؛  علوم زبان انگلیسی و آموزش.

تقویم تحصیلی یک سیستم ۴-۱-۴ با چهار هفته دوره فعالیت های مستقل در ماه ژانویه است. در این دوره، دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد، اساتید، کارکنان و فارغ التحصیلان در انجمن ها، سمینارها و سایر فعالیت های ویژه شرکت می کنند.

 

رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳
رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳

 

دانشگاه استنفورد

سومین جایگاه در فهرست رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ متعلق به دانشگاه استفورد امریکا است. دانشگاه استنفورد در سال ۱۸۸۵ تاسیس شد و در منطقه خلیج کالیفرنیا، در حدود ۳۰ مایلی جنوب شهرسانفرانسیسکو واقع شده است. بیش از نیمی از دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل می کنند. این دانشگاه از هفت دانشکده تشکیل شده است که بسیاری از آنها برای تحصیلات تکمیلی رتبه بالایی دارند.

سه دانشکده هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد برنامه های تحصیلی مختلفی را ارائه می دهند که شامل علوم انسانی و علوم زمین شناسی؛ مهندسی؛ دانشکده های بازرگانی، حقوق، آموزش و پزشکی هشتند و فقط مدارک تحصیلات تکمیلی را ارائه می دهند. تقویم دانشگاهی استنفورد بر اساس سیستم یک چهارم است و زبان آموزش انگلیسی است.

رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳
رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳

 

دانشگاه کالیفرنیا برکلی

در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ دانشگاه کالیفرنیا برکلی چهارمین جایگاه را به خود اختصاص داده است. تقریباً در ۱۵ مایلی شهر سانفرانسیسکو در منطقه ای که به منطقه خلیج معروف است واقع شده است. این دانشگاه دولتی که معمولاً به نام برکلی یا کال نیز شناخته می شود، در سال ۱۸۶۸ تأسیس شد. بیش از ۷۰ درصد از دانشجویان برکلی در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند. این دانشگاه به۱۴ کالج و دانشکده تقسیم شده است که شامل دانشکده بازرگانی هاس، کالج شیمی، دانشکده مهندسی، دانشکده بهداشت عمومی و دانشکده حقوق می شود. تقویم تحصیلی بر اساس ترم است و زبان انگلیسی زبان آموزشی است.

https://www.berkeley.edu/
https://www.berkeley.edu/

 

دانشگاه آکسفورد

آکسفورد در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ در رتبه پنجم قرار گرفت. تاریخ دقیق تأسیس دانشگاه آکسفورد ناشناخته است، اما سابقه این ذانشگاه حداقل به سال ۱۰۹۶ برمی گردد. آکسفورد در حدود ۶۰ مایلی شمال غربی شهر لندن در انگلستان واقع شده است و حدود ۴۵ درصد از دانشجویان آن را  دانش آموختگان تشکیل می دهند. بیش از نیمی از دانشجویان فارغ التحصیل آکسفورد تحقیق و مطالعات کاربردی را برعهده دارند. تحقیقات در آکسفورد در هر چهار بخش دانشگاهی آن انجام می شود: علوم انسانی. علوم ریاضی، فیزیک و زیست شناسی؛ علوم پزشکی؛ و علوم اجتماعی.

تقویم دانشگاهی آکسفورد به سه دوره تقسیم می شود –  (پاییز)،  (بهار) و (تابستان) هر دوره هشت هفته است. زبان آموزشی در دانشگاه انگلیسی است.

 

رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳
رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳

 

دانشگاه واشنگتن سیاتل

ششمین جایگاه در رتبه بندی برترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۳ متعلق به دانشگاه واشنگتن سیاتل است. دانشگاه واشنگتن یک موسسه دولتی است که در سال ۱۸۶۱ تاسیس شد. قدیمی ترین و بزرگترین پردیس دانشگاه از نظر ثبت نام در سیاتل  بزرگترین شهر واشنگتن  واقع شده است. در سال ۱۹۹۰، دانشگاه دو پردیس کوچک تر در بوتل و تاکومای واشنگتن اضافه کرد. حدود ۷۰ درصد از دانشجویان این دانشگاه  در هر سه دانشگاه  در مقطع کارشناسی تحصیل می کنند. با این حال، این دانشگاه بزرگ بیش از ۳۷۰ برنامه و رشته تحصیلی ارائه می دهد.

هزینه های تحصیل برای ساکنان غیر ایالت واشنگتن بیشتر است.  برای دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد محل اقامت در نظر گرفته شده است.  تقویم آموزشی مبتنی بر یک چهارم استفاده است و دروس به زبان انگلیسی  آموزش داده می شوند.

 

تقویم آموزشی یک چهارم

سیستم یک چهارم شامل چهار جلسه ۱۰ هفته ای در پاییز، زمستان، بهار و تابستان است. دانشجویان (تمام وقت) به طور متوسط ​​۳-۴ درس در هر ترم یا ۹-۱۲ واحد می گذرانند. یک سال تحصیلی در سیستم سه ماهه معمولاً از اواسط سپتامبر تا اوایل ژوئن ادامه دارد.

 

برترین دانشگاه های جان در سال ۲۰۲۳
برترین دانشگاه های جان در سال ۲۰۲۳

 

 

نویسنده و مترجم: سید رسول میرزایی موسوی

منبع:

https://www.usnews.com/education/best-global-universities/rankings

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *