فرایند مهاجرت تحصیلی (15مرحله)

فرایند مهاجرت تحصیلی (15مرحله)

فرایند مهاجرت تحصیلی
فرایند مهاجرت تحصیلی

فرایند مهاجرت تحصیلی

فرایند مهاجرت تحصیلی نقطه آغاز یک تصمیم و یا به بیان دیگر یک تغییر شگرف در زندگی هر فردی است که به اراده و تلاش خود قصد دارد تا به مکاشفه ای عمیق در خود و جهان پیرامونش بپردازد. و اما سفر همیشه با کوله باری از وقایع تلخ و شیرین و بسیار عبرت آموز همراه است. آنان که رنج دوری و مهاجرت را تحمل می کنند قطعا به نگرشی نوین در خود و اهداف متعالی خویش خواهند رسید. در ادامه مهم ترین مراحل مهاجرت تحصیلی را بررسی خواهیم کرد.

بیرون ز تو نیست هرچه در عالم هست                                   در خود بطلب هرآنچه خواهی که تویی

 • دریافت گواهینامه زبان انگلیسی
 • ترجمه مدارک دانشگاهی (لیسانس – فوق لیسانس)
 • ترجمه ریزنمرات
 • پاسپورت با حداقل ۶ ماه مهلت اعتبار
 • توصیه نامه تحصیلی
 • رزومه
 • انگیزه نامه تحصیلی
 • پرداخت اپلیکیشن فی یا هزینه درخواست تحصیلی
 • گواهی پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر
 • گواهی تمکن مالی ( ۶ هزار یورو برای اروپا)
 • تکمیل مراحل سفارت و مصاحبه با افسر اداره مهاجرت
 • پرداخت شهریه دانشگاه از طریق صرافی و یا سایت های مرتبط
 • اخذ ویزا
 • خرید بلیط هواپیما
 • رزرو خوابگاه

دریافت گواهینامه زبان انگلیسی

مهم ترین رکن پذیرش از دانشگاه های بین المللی و تکمیل فرایند ویزای تحصیلی دریافت یک مدرک معتبر زبان انگلیسی است که کلید ورود به کشور مقصد خواهد بود. در فرایند مهاجرت تحصیلی مدرک آیلتس ۶.۵ در درجه اول برای کشورهای اروپایی و نمره ۶ برای هر یک از چهار مهارت (لیسنیگ اسپیکینگ ردینگ و رایتیگ) در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا الزامی است. مدرک تافل ۸۶ و هر مهارت با نمره ۲۰ نیز برای امریکا و کانادا در درجه اول مهم ترین مدارک مورد قبول است. در این میان به همراه داشتن مدارک دیگر زبان انگلیسی نیز مانند ( پی تی ایی – دولینگو- آی تپ و غیره نیز براساس اولویت های هر دانشگاه تایید می شوند.  

ترجمه مدارک دانشگاهی (لیسانس – فوق لیسانس)

نخستین مرحله در فرایند مهاجرت تحصیلی پس از اخد مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دریافت تاییدیه تحصیلی و ریزنمرات است که برحسب دانشگاه دولتی – آزاد یا پیام نور فرایند های متفاوتی را شامل می شوند. براساس دانشگاهی که قصد ادامه تحصیل دارید باید ترجمه مدارک تحصیلی را انجام دهید.

 ترجمه ریزنمرات

فرایند مهاجرت تحصیلی با ترجمه ریزنمرات ۸ ترم دوره لیسانس و دریافت تاییدیه تحصیلی از دانشگاه های ایرانی انجام می شود در واقع با این کار صحت اطلاعات تحصیلی دانشجویان بین المللی برای احراز سوابق تحصیلی تایید می شود.

پاسپورت با حداقل ۶ ماه مهلت اعتبار

مهم ترین فرایند مهاجرت تحصیلی همراه داشتن پاسپورت و مراجعه به مراکز خدمات پلیس  برای بررسی آخرین وضعیت احراز هویت شما و درنهایت دریافت گذرنامه است. اعتبار هر دوره مجبوز گذرنامه ۵ سال است و حتما باید ۶ ماه اعتبار داشته باشد تا بتوانید به خارج از کشور سفر کنید.

توصیه نامه تحصیلی

در فرایند مهاجرت تحصیلی توصیه نامه از طریق اساتید دانشگاهی که در آن فارغ التحصیل شده اید و با ایمیل رسمی اساتیدی که بهترین واحدهای پوره دانشگاه را گذرانده اید برای دانشگاه مقصد ارسال می شود. منظور از ایمبل رسمی ایملی است که در انتهای آن لینک ورود به محل کار اساتید که معمولا دانشگاه یا پژوهشگاه است قابل رویت خواهد بود. (@ihcs.ac.ir ).

رزومه

مراحل مهاجرت تحصیلی با ارسال رزومه و مکاتبه با اساتید دانشگاه برای دریافت بورس تحصیلی و در نهایت برای تکمیل مدارک درخواست بورسیه تحصیلی به دانشگاه ارسال می شود. مهم ترین بخش های رزومه شامل سوابق شغلی و تحصیلی و عنوان کارهای پژوهشی است که در دوران تحصیل انجام داده اید. برای اطلاعات بیشتر لینک زیر را مطالعه فرمایید.

فنون رزومه نویسی (3 نمونه)

انگیزه نامه تحصیلی

از دیگر مراحل تاثیرگذار در فرایند مهاجرت تحصیلی ارایه یک چارچوب منسجم با پاسخ به ۵ پرسش اصلی است که در قالب انگیزه نامه تحصیلی به دانشگاه ارسال می شود مهم ترین بخش های انگیزه نامه تحصیلی ب شرح زیر هستند:

معرفی و ذکر پیشینه خودتان (چه شخصیتی هستید) ؟
تمایل دارید چه رشته ای بخوانید؟
تا به حال در زمینه تحصیلی خود چه فعالیت های کرده اید؟
چرا می خواهید در این رشته مطالعه کنید؟
چرا می خواهید این رشته را در دانشگاه ما مطالعه کنید؟

 

پرداخت اپلیکیشن فی یا هزینه درخواست تحصیلی

فرایند مهاجرت تحصیلی شامل پرداخت درخواست تحصیلی نیز می شود که با توجه به قوانین هر دانشگاه از ۳۰ یورو تا ۱۱۰ دلار امریکل متغیر است این هزینه درواقع برای بررسی پرونده تحصیلی دانشجویان بین المللی است که طی ۲ تا ۴ هفته انجام می شود.

 

۶ مرحله پذیرش تحصیلی از دانشگاه های بین المللی (6)

https://resume-online.net
گواهی پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر

در فرایند مهاجرت تحصیلی کلید صدور ویزای تحصیلی همان ایمیل پذیرش از دانشگاهی است که درخواست تحصیلی خود را ارایه داده اید. بدین صورت اجازه ورود به دانشگاه کشور مقصد با همان ایمیل و بررسی افسر اداره مهاجرت صادر می شود.

 

گواهی تمکن مالی ( ۶ هزار یورو برای اروپا)

گردش حساب ۳ یا ۶ ماهه به همراه ۶ هزار یورو موجودی با ارایه گواهی تمکن مالی به زبان انگلیسی در یکی از شعب ارزی بانک های ایرانی می تواند سندی معتبر برای تایید دارایی های شما نزد افسر اداره مهاجرت در سفارت باشد. میزان بودجه بر اساس قوانین هر کشور متفاوت است حتی بعضی از کشور ها علاوه بر میزان شهریه دانشگاه هزینه یکسال زندگی و بلیط برگشت را نیز محاسبه می کنند.

 

تکمیل مراحل سفارت و مصاحبه با افسر اداره مهاجرت

یکی از مهم ترین فرایندهای مهاجرت تحصیلی اجرای درست و منظم در تعیین وقت سفارت و مصاحبه است که به صورت آنلاین و در برخی موارد مراجعه حضوری است. این فرایند الکترونیکی به شرح زیر است:

 • تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی
 • ارایه گواهی پذیرش از دانشگاه مورد نظر
 • گواهی تمکن مالی
 • اصل و ترجمه گواهی کارشناسی- ارشد یا دکترا
 • پاسپورت و مدارک شناسایی ( کارت ملی- شناسنامه و عکس)
 • هزینه ویزا

 

پرداخت شهریه دانشگاه از طریق صرافی و یا سایت های مرتبط

انتقال شهریه دانشگاه یکی از مراحل مهم در فرایند مهاجرت تحصیلی است. اغلب دانشجویان ایرانی به دلیل فقدان کارت اعتباری بین المللی مجبورند از طریق سایت های آنلاین پرداخت شهریه یا سویفت بانکی و حواله یا از طریق صرافی های معتبر شهریه را پرداخت کنند. در ادامه ۲ مورد از سایت های پرداخت شهریه و خدمات تحصیلی را معرفی می کنیم.

https://www.tehranpayment.com/
https://sharifvisa.ir/
اخذ ویزا

آخرین فرایند مهاجرت تحصیلی در خاک کشور مقصد صدور ویزا است. برگه ای در پاسپورت که اجازه ورود به کشور مقصد است. براساس نوع پذیرش و طول دوره تحصیلی از یکسال تا سه سال برنامه ریزی خواهد شد.

 

خرید بلیط هواپیما

بس از صدور ویزای تحصیلی دانشجویان می توانند در اولین فرصت بلیط سفر هوایی خود را تهیه کنند. در فرایند مهاجرت تحصیلی این نقطه پایان یک پروسه مهاجرتی و آغاز فصلی نوین در زندگی علمی دانشجویان بین المللی محسوب می شود. به همین منظور چند لینک تهیه بلیط در ادامه معرفی خواهد شد.

https://www.alibaba.ir/
https://www.flytoday.ir/
رزرو خوابگاه

در فرایند مهاجرت تحصیلی قبل از ورود به کشور مقصد باید وضعیت اقامت خودتان را مشخص کنید این مورد در همان وقت سفارت و همچنین در ایمیل ها و مکاتبات دانشگاه نیز بررسی می شود بنابراین می توانید از دانشجویانی که قبلا در کشور مقصد بوده اند یا لینک های دانشجویان ایرانی که برای آگاهی از روند پروسه مهاجرت راه اندازی شده اند به بهترین وجه کمک بگیرید.

 

نویسنده و مترجم:

سید رسول میرزایی موسوی

منابع:

https://www.ice.gov/sevis/students 
 https://www.ucanstudy.com/blog/

107 Comments

 1. You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 2. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification appeared to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I definitely get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top as well as defined out the whole thing without having side effect , people can take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 3. I have been surfing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’s pretty worth enough for me. In my opinion, if all website owners and bloggers made good content as you did, the internet will be much more useful than ever before.

 4. My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he’s tryiong none the less. I’ve been using Movable-type on numerous websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be really appreciated!

 5. Hi there I am so happy I found your webpage,
  I really found you by accident, while I was searching on Aol for
  something else, Anyways I am here now and would just like to say thanks a lot
  for a marvelous post and a all round entertaining
  blog (I also love the theme/design), I don’t have time
  to look over it all at the minute but I have bookmarked it and also added in your RSS feeds, so
  when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep
  up the excellent jo.

 6. I was wondering if you ever considered changing the page layout of your website?

  Its very well written; I love what youve got to say.

  But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with
  it better. Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
  Maybe you could space it out better?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *