معرفی کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی (1)

معرفی کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی (1)

معرفی کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی

مفتخریم که بیش از یک دهه در حوزه خدمات تحصیلی فعال بوده ایم و در جایگاه نخستین مجموعه از سال ۱۳۸۹ فعالیت های آموزشی، ترجمه مطالب و مقاله های مرتبط با حوزه رزومه نویسی، کسب و کار الکترونیک، مصاحبه با کارآفرینان بین المللی خود را در روزنامه های مختلف به چاپ رسانده ایم. در این مقاله به معرفی کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی می پردازیم.

ترجمه کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی در زمستان سال ۱۳۹۲ گامی بسیار موثر در پیشبرد اهداف ما بود تا بدین وسیله بتوانیم خدمات تحصیلی مناسبی برا دانش آموختگان ایرانی و بین المللی ارایه دهیم.بخشی از پیش گفتار مترجم کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی به شرح زیر است:

اين کتاب که در جايگاه نخستين‌ راهنماهاي تخصصي حوزه اشتغال و تحصيل قرار دارد که در سه بخش کاملا متفاوت براي کارجويان، علاقه‌مندان به تحصيل در خارج از کشور و مصاحبه ‌شوندگان، راهکارهاي مناسبي را ارايه داده است. از ديگر ويژگي‌هاي برجسته کتاب، انتخاب بيست نمونه از مشاغل مختلف و عرضه رزومه‌اي مجزا براي هر کدام است.

با توجه به اينکه اغلب فارغ‌ التحصيلان دانشگاهي با معضل رزومه‌نويسي مواجه هستند در اين بخش مي‌توانند چارچوب‌هاي ارايه سوابق شغلي و تحصيلي خويش را فراگيرند. اما يکي ديگر از امتيازهاي اين کتاب بخش نهايي آن است که با ارايه فرم پذيرش تحصيلي آنلاين از يک دانشگاه امريکايي و استراليايي و ترجمه آن نيازهاي مشتاقان ادامه تحصيل را برآورده کرده است. مترجم اين اثر در پيشگفتار “فنون و سبک‌هاي رزومه‌نويسي” آورده است:

“فقدان الگو و چارچوبي واحد براي ارائه سوابق شغلي و تحصيلي، همچنين فعاليت‌هاي آموزشي در دوره‌هاي مختلف سني اغلب کارجويان، فارغ‌التحصيلان و متقاضيان آزمون‌هاي استخدامي را با مشکل مواجه کرده است. متاسفانه نسل فهيم و دانش‌آموختگان دانشگاهي نمي‌دانند که چگونه و به چه طريقي خودشان را براي احراز مشاغل تخصصي نزد مديران و موسسه‌هاي مختلف معرفي کنند و اطلاعات‌شان را به نگارش درآورند. درواقع علي‌رغم واحدهاي دانشگاهي بسياري که در اغلب دانشگاه‌هاي کشور تدريس مي‌شوند، واحد يا دوره‌اي تحت عنوان فنون رزومه‌نويسي براي مرحله پس از اتمام تحصيلات دانشگاهي ارائه داده نمي‌شود.

همين معضل باعث بروز نگراني‌ها و سردرگمي‌هاي فراواني براي کارجويان شده است و چه بسا با وجود سوابق و ظرفيت‌هاي بسيار ممتاز از فهرست منتخبان اشتغال بازمي‌مانند. اين کتاب چکيده‌اي از مهم‌ترين نکات رزومه‌نويسي، مصاحبه‌هاي شغلي و آشنايي با فنون به تحرير درآوردن اصول و قواعد شغلي و تحصيلي است که از برترين و جديد‌ترين منابع دانشگاهي، همچنين سبک‌هاي مختلف رزومه‌نويسي گردآوري و براي سهولت متقاضيان در دست‌يابي به اهداف اشتغال تنظيم شده است.

معرفی کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی
معرفی کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی

معرفی کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی

اهميت رزومه نويسي

در بخش نخست کتاب فنون و سبک های رزومه نویسی به تعريف و اهميت رزومه نويسي پرداخته شده است. پس از آن ۲۰ نمونه از مهم‌ترين مشاغل به همراه رزومه‌هاي مجزا در قالبي استاندارد تنظيم شده‌اند. در بخش بعدي کتاب پس از انواع سبک هاي رزومه نويسي به مقوله پراهميت cv، يا سوابق تحصيلي پرداخته‌ايم تا دانشجويان گرامي براي ادامه تحصيل در دانشگاه‌هاي معتبر خارجي با سبک‌هاي متداول پذيرش تحصيلي آشنا شوند. فصل نهايي کتاب به جذاب‌ترين مرحله پس از رزومه نويسي و آغاز مصاحبه‌هاي شغلي اختصاص داده شده است. نحوه اجراي يک مصاحبه شغلي همواره از اصلي ترين دغدغه‌هاي کارجويان به شمار مي‌رود.

مصاحبه‌هاي شغلي

آموزش راهکارهاي موثر در نحوه برخورد با مديران، مي‌تواند دروازه‌هاي اشتغال را بر فارغ‌التحصيلان عزيز بگشايد. پس از عبور از مرحله حساس به نگارش درآوردن رزومه، در گام بعدي استرس‌هاي ناشي از مصاحبه‌هاي شغلي به وجود خواهد آمد؛ اما اين مانع نيز با تدبير و استفاده از راهکارهاي روانشناسانه و کاملا علمي حل شدني خواهد بود. در فنون و سبک های رزومه نویسی به این بخش کاملا مفصل پرداخته شده است.

فنون کار و کاريابي

در فنون و سبک های رزومه نویسی با شناسايي علل استرس، سبک‌هاي بازدارنده و آموزش‌هاي کاربردي براي رفع بحران‌هاي ذهني ارائه داده خواهد شد. شايد وجه تمايز اين کتاب نسبت به ساير آثار مشابه اين باشد که اين‌جانب حاصل تجربه پنج ساله خود را در زمينه فنون کار و کاريابي، کسب‌وکار، اصول مديريت به همراه بيش از ۵۰ نمونه حضور شخصي در شرکت‌ها و موسسه‌ها براي همکاري و مصاحبه در قالب صفحه‌هاي اين مجموعه به تحرير درآورده‌ام تا بلکه راهنمايي جامع براي همه دانشجويان، مهارت دیدگان وعلاقه‌مندان به کار و تغييرشغل، درهرکجاي اين مرز و بوم عزيز باشد.

اميد است که با مطالعه راهبردهاي نوين و مهارت در نحوه به نگارش درآوردن ويژگي‌هاي شخصي خود، بيش از پيش درباره فنون رزومه‌نويسي مطلع شويد و احتمال موفقيت خودتان را در مشاغل دلخواه‌تان افزايش دهيد”.

 

Dr. Hamed Abdi

I am not the first and won’t be the last
The stage of life has an endless cast

Satah

من نخستین نیستم و آخرین هم نخواهم بود

بازیگران صحنه زندگی ابدی اند

با آرزوي توفيق براي همه فارغ التحصيلان و مهارت ديدگان گرامی

سيد رسول ميرزايي موسوي
مترجم، خبرنگار و كارشناس ارشد مديريت رسانه

 

نویسنده و مترجم

سید رسول میرزایی موسوی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *